Stoic Day w Londynie – część pierwsza

Stoic Day 

Pod koniec listopada zeszłego już roku byłam na Dniu Stoickim (Stoic Day) organizowanym przez londyńskich i kanadyjskich stoików z Stoicism Today. Miałam okazję wziąć udział w różnych wykładach i warsztatach oraz poznać stoików z całego świata i porozmawiać z nimi.

Stoicism Today jest grupą akademików, psychoterapeutów, praktyków, których łączy zainteresowanie stoicyzmem. Pochodzą z różnych krajów, głównie Wielkiej Brytanii. Widują się raz do roku z okazji Stoic Week i wspólnie przygotowują stoicki kurs online oraz prelekcje i warsztaty z okazji Stoic Day. Na co dzień pracują na uczelniach lub prowadzą kursy, psychoterapię, kursy online poświęcone stoicyzmowi i terapii, w szczególności kognitywno-behawioralnej. Niektórzy z nich sami próbują wcielić stoicyzm w swoje życie. Utrzymują ze sobą stały kontakt.

Czekając na rozpoczęcie wydarzenia, poznałam niektórych członków Stoicims Today Team. Pewnie się rozczarujecie, jeśli oczekujecie jakiejś emocjonującej i pełnej napięcie relacji, jest to wszak relacja z wydarzenia stoickiego. Niemniej byliśmy wszyscy trochę podekscytowani.

Rozpoczęliśmy w auli Mary Queen Univeristy of London od krótkiego wstępu Julesa Evansa. Sala w międzyczasie wypełniała się spóźnialskimi. W sumie w Stoic Day wzięło udział około 300 osób z Londynu, ale też różnych części świata. Jak zresztą trafnie ujął to Jules -­­ w stoicyzm wpisany jest kosmopolityzm.

Emocje i relacje z innymi

Następnie wysłuchaliśmy dwóch wykładów: profesora Christophera Gilla oraz doktora Johna Sellarsa.

Christopher Gill

SD_2Profesor Gill wygłosił prelekcję na temat stoickich relacji międzyludzkich. Postawił problem, formułowany także przez współczesnych krytyków stoicyzmu, dotyczący  wartości, jaką mają dla stoika jego relacje z innymi ludźmi, jeżeli osiągnięcie dobra jest zależne tylko od niego? Jakie miejsce w stoicyzmie zajmuje miłość i poczucie wspólnoty z innymi? Czy stoik nie jest kimś oderwanym (detachment) od innych?

Zdaniem stoików każdy z nas rozwija się moralnie przez całe życie. Ponad to każdy z nas z natury jest stworzony jako istota społeczna, która okazuje  troskę innym. Relacje z innymi ludźmi są konieczne dla naszego rozwoju moralnego, gdyż bez nich nie bylibyśmy w stanie ćwiczyć chociażby takiej cnoty jak sprawiedliwość. Cnota ujawnia się bowiem właśnie w interakcji z innymi ludźmi. Z drugiej zaś strony nasz rozwójSD_1 moralny może prowadzić także do rozwoju innych. Profesor Gill postawił także szczególnie ważne dla współczesnego człowieka pytanie o relację między ogólną ideą człowieczeństwa a naszymi partykularnymi relacjami, w które jesteśmy uwikłani w życiu.

ciąg dalszy nastąpi…

Słuchacze Stoicism Today event

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>